Břehy  Doubrava  Příhrazy  Skokovy  Žďár  Žehrov

Historie obce.

Žďár pochází asi z doby kolonizační. Domy stavěné jsou řadou podél silnice. Osada Břehy a  Žehrov budou patrně starší a Doubrava, Žďár mladší. První písemná zpráva pochází z roku 1403. Naše obec se nachází na okraji Českého Ráje, dá se říci, že je to taková brána do Českého Ráje na rozhraní tří krajů Severočeského, Východočeského a Středočeského. Naší obcí protéká potok Žehrovka a osada Břehy leží na břehu řeky Jizery. Zdá se, že osada Žehrov je pojmenována po potoku Žehrovka, tak jako zřejmě osada Břehy, protože leží na břehu řeky Jizery. Jméno osady Žďár je odvozeno od slova "žhářství", protože vznikla po vypálení lesa. Zato osada Doubrava je pojmenována podle porostu lesa "doubrava". Toto jsou výňatky ze starých zápisů a kronik.

Jak byla založena osada Doubrava?

V roce 1713 v záznamech speciální visitační komise jest uvedeno, že vesnice Doubrava byla nově ustavena a pro obživu obyvatel odprodáno pole od svijanského panského dvora dařenického panství. Doubrava spadala pod rychtu dolenožďárskou. Z dosavadních zdrojů lze zjistit, že pan Jiřík Kovářů L.P.. 1681 dne 11. září, ujal chalupu od vrchnosti s jednou kopou záhonů role na svůj náklad vystavěnou, k čemuž mu dáno od vrchnosti bylo 18 kop šindele a 36 prken hrubých. Na chalupu bylo v roce 1794 uvaleno odpracovat 78 dní roboty v roce. Mimo to ještě musela být konána ruční robota, a to 13 dní v roce. Chalupu tuto dědili jeden po druhém a později prodejem se vystřídalo do současné doby 12 majitelů. Tento výpis pojednává o vzniku popisného čísla 4. v Doubravě, podle čehož lze usoudit, že naše osada byla založena nejméně před 326 lety. Osada díky svému položení vzrůstala, byla budována nová hospodářská zařízení a stavěny nové domy.

V roce 2007 koncem března a začátkem dubna současní majitelé, manželé Absolonovi, vyměnili původní trámy na roubence, aby zachovali stavbu ve stavu v jakém byla vybudována před mnoha lety. Na obrázku jsou vidět staré odstraněné trámy.

Chalupa po dokončení, vyfotografováno 01.06.2007

V roce 1886 byla založena základní škola ve Žďáře č.p. 72. V roce 1904 dokončena výstavba kaple na křižovatce silnic Žďár - Všeň, v roce 1913 byl vydán historický náčrt od Dr. M. Kováře o kapli, k přečtení zde . V roce 1904 byl založen hasičský sbor ve Břehách, v roce 1931 byl založen hasičský sbor v Doubravě, v roce 1886 byl založen hasičský sbor ve Žďáře. V roce 1898 byl založen honební spolek Žďár - v současnosti "Myslivecké sdružení Žďár - Doubrava". A v roce 1925 byl založen fotbalový klub SK Jizeran Doubrava. V roce 1921 byl proveden první zápis v Pamětní knize obecního úřadu, následuje kronika obce, která se doplňuje i v současné době. Je k nahlédnutí na obecním úřadu. Naše obec je zemědělská,  působí zde zemědělské družstvo JISKRA se sídlem ve Březině, průmysl zde není, pouze mnoho drobných podnikatelů a  živnostníků různých řemesel.

Obec má svůj obecní úřad, který sídlí ve Břehách č.p. 20.  Sídlo finančního a stavebního úřadu je v Mnichově Hradišti.  Obec je spojena s okolím autobusovými spoji, a to Sobotka - Turnov a Žehrov - Mnichovo Hradiště až Mladá Boleslav. Dále pak okrajem osady Doubrava projíždí a má zastávku dálkový spoj Liberec - Praha a Jablonec - Praha. Také není daleko na vlakové nádraží v Loukově. Dále je v obci poštovní úřad ve Žďáře pro osady Žďár, Žehrov, Příhrazy a Skokovy a v Loukově pro osady Doubrava a Břehy. Obec je napojena na obecní vodovod a plyn, chybí vybudovat kanalizace. Je zde základní škola pětitřídní s družinou a jídelnou ve Žďáře, dále je zde mateřská škola v Doubravě a v jedné části této budovy se pro nedostatek dětí vybudovalo zdravotní středisko, kde provozuje soukromou praxi MUDr. Hakenová.

Předpověď pro ČR zítra Předpověď pro ČR pozítří

více o počasí - zde